Vilken stad i Sverige har mest tågtrafik?

Besvarat av: Thomas

Eftersom stad inte finns längre som term så använder vi tätort som definition och vi särredovisar de tre tågslagen resandetåg, godståg och tjänstetåg. Resandetåg och godståg transporterar resenärer respektive gods medan tjänstetåget bara transporterar sig själv (ofta till/från verkstad/parkering).

Tabellen visar antalet tåg per dygn den 14 oktober 2021. Urvalet har skett genom att vi har utgått från de tio största städerna och därefter fyllt på med alla tätorter som har minst lika mycket tågtrafik.

#TätortResandetågGodstågTjänstetågTotalt
1Stockholm1 082193301 431
2Göteborg6438361787
3Malmö4228639547
4Upplands Väsby/Sollentuna5991014623
5Södertälje4632342528
6Lund3485017415
7Hjärup3455013408
Åkarp3455013408
9Uppsala325410339
10Hallsberg18013318331
11Hässleholm2486217327
12Tumba273011284
13Eslöv2115010271
Stångby2115010271
15Helsingborg2242813265
16Norrköping220307257
17Järna229194252
18Lerum197407244
19Kungsängen218021239
Alingsås192407239
21Mjölby1695217238
22Rosersberg2121213237
23Jordbro217512234
24Knivsta22147232
Linköping210157232
26Kävlinge214107231
27Nässjö1457413230
Höör174479230
Stehag174479230
30Västerhaninge217210229
31Märsta21249225
32Katrineholm1783410222
33Gävle1594014213
34Nordöstra Göteborg181274212
Surte181274212
36Älvängen180274211
Flen177277211
38Gnesta191163210
Mölnbo191163210
40Kimstad182216209
41Alvesta137638208
42Linghem182156203
43Kungsbacka186160202
44Falköping147476200
Sösdala144479200
46Örebro117708195
47Herrljunga1404010190
48Tranås975037184
49Skövde133386177
Västerås1421718177
51Skultorp133375175
52Stenstorp133373173
53Laxå98607165
54Kumla87707164
55Bro145412161
56Hovsta92662160
57Vårgårda109407156
58Kolbäck1212113155
Älmhult75773155
60Bålsta136512153
Åby123255153
62Malmslätt130153148
Mantorp130153148
Vikingstad130153148
65Boxholm705225147
Dingtuna1211610147
67Floby101395145
68Vislanda80613144
69Hästveda82552139
Osby80572139
Kristianstad12586139
72Motala95376138
Skänninge95376138
74Landskrona12824134
75Glumslöv12804132
Häljarp12804132
Rydebäck12804132
78Eskilstuna912117129
79Storvreta12045129
Tierp12045129
Vattholma12045129
Örbyhus12045129
83Åstorp99254128
84Borlänge66556127
85Töreboda83384125
86Frövi50681119
Kil64478119
88Önnestad10186115
89Pålsboda89187114
Jönköping94182114

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.